Úprava vody z verejného vodovodu

Voda z verejného vodovodu spĺňa predpisy stanovené ministerstvom zdravotníctva a je vhodná na pitie. Tak prečo je potom potrebné vodu upravovať?
Mestská voda nemusí vyhovovať individuálnym potrebám niektorých domácností. Okrem toho, niektoré oblasti môžu mať problémy kvôli vysokej hladine vápnika a horčíka, ktoré spôsobujú tvrdosť vody. Problém môže byť aj prítomnosť chlóru, ktorý sa používa na dezinfekciu mestskej vody. Úprava vody z verejného vodovodu v domácnosti umožňuje odstránenie týchto nežiaducich prvkov a zabezpečí, aby bola voda nielen bezpečná, ale aj príjemná na pitie a používanie v domácnosti.

Postup úpravy vody z verejného vodovodu:

1. zistenie tvrdosti vody

Mestská voda je vhodná na pitie, avšak môže byť veľmi tvrdá.

2. návrh riešenia

Vyhodnotenie výsledkov a vypracovanie riešenia (napr. zmäkčovač vody) podľa potrieb.

3. montáž zariadenia

Odborná montáž a nastavenie úpravne vody podľa miestnych podmienok.

4. pravidelný servis

Pravidelný servis zabezpečí dlhodobé a správne fungovanie zariadenia.

5. technická podpora

 V prípade otázok sa na nás možete obrátiť, radi Vám pomôžeme.

Vodný kameň v domácnosti

Tvrdá voda


Jedným z najčastejších dôvodov na úpravu vody z verejného vodovodu je tvrdá voda. Aj keď tvrdá voda pri konzumácii nemá vplyv na človeka, môže spôsobiť nepríjemnosti v domácnosti. Vodný kameň sa vytvára na povrchoch spŕch, toaliet, kohútikov atď. Zhoršuje sa tak upratovanie a skracuje sa životnosť všetkých spotrebičov, ktoré prichádzajú do kontaktu s vodou (bojlery, kotle, rýchlovarné kanvice atď.).

Existujú rôzne druhy výrobkov, ktoré pomáhajú tento problém vyriešiť, ako napríklad:
• magnety 
• elektromagnety 
• galvanické zariadenia
katexové zmäkčovače vody.

Pri výbere vhodného riešenia je dôležité analyzovať Vaše potreby. Na základe zistení sa dá jednoducho a odborne navrhnúť vhodné riešenie.

Chlór


Do verejného vodovodu sa pridáva chlór s cieľom udržať kvalitu vody z vodárenského zdroja až po naše domácnosti. Bez použitia chlóru by sa voda mohla kontaminovať rôznymi mikrobiologickými patogénmi.

V dôsledku toho, že chlór môže spôsobiť nepríjemné kožné problémy u ľudí s citlivou pokožkou a pitie priamo z kohútika môže byť pre organizmus zaťažujúce, je dobré nechať vodu po vypustení z kohútika aspoň na 5 minút prevzdušniť. Týmto spôsobom sa väčšina voľného chlóru odparí z vody, napriek tomu viazaný chlór vo vode zostáva.

Na odstránenie všetkého chlóru z vody, existujú rôzne riešenia, ktoré nemusia byť finančne náročné. Odstránenie chlóru z vody môžeme dosiahnuť centrálnou úpravou vody (na hlavnom prívode) alebo pomocou lokálnej úpravy v mieste vypúšťania (najčastejšie pri kohútiku). Lokálnu úpravu predstavujú reverzné osmózy.

Chlór vo vode
Vodné filtre

Riešenia pre úpravu vody z verejnej siete

Reverzná osmóza je technológia, ktorá z vody vyfiltruje všetky škodliviny, ako napr. hlina, chlór, mikroplasty, pesticídy, antibiotiká, hormóny, baktérie a vírusy. To znamená, že voda z kohútika ostáva skutočne čistá.

Zariadenie obsahuje 3 predfiltre, ktoré slúžia na zachytenie mechanických nečistôt. Najdôležitejšou časťou tejto technológie je reverzno-osmotická membrána, ktorá nasleduje hneď po predfiltroch. Vďaka membráne reverznej osmózy je zariadenie schopné filtrovať vodu až na 99,98%. Po membráne nasleduje uhlíkový postfilter, ktorého úlohou je zlepšenie chuti a zápachu vody. Kvalitnejšie prístroje obsahujú aj mineralizátor, ktorý dodáva späť do vody minerály - ktoré sú potrebné pre ľudský organizmus - ako napríklad vápnik a horčík. 

Dôležitý stupeň filtrácie vody predstavuje aj UV lamp​a, ktorá bráni kontaminácii, nakoľko voda bez chlóru je náchylnejšia na baktérie.

Naša spoločnosť má viac ako 15 ročné skúsenosti v oblasti úpravy vody.  Radi Vám poskytneme bezplatné poradenstvo pri výbere vhodného riešenia na úpravu vody.

Kontaktujte nás​